Spomladanski izpitni rok poklicne mature 2024

Helena Prevc, tajnica poklicne mature • 14. maj 2024

Obvestilo in navodila

1.Poklicno maturo lahko opravlja, kdor je uspešno končal četrti letnik izobraževalnega programa za pridobitev srednje strokovne izobrazbe po programu strojni in kemijski tehnik ter tehnik varovanja. 

2. Odjavo od spomladanskega roka za dijake, ki ne bodo uspešno zaključili 4. letnik, bo opravila tajnica ŠMK na osnovi izdanih spričeval 4. letnika.

3. Spomladanski izpitni rok poklicne mature bo potekal med 29. 5. 2024 in 21. 6. 2024.

5. Razglasitev rezultatov bo v sredo, 4. 7. 2024.

 



PISNI DEL POKLICNE MATURE      

  • Prosimo Vas, da na izpite pridete najkasneje ob 8.30 (30 minut pred začetkom pisnega izpita). 
  • S seboj obvezno prinesite osebni dokument s sliko in dovoljene pripomočke! Vse ostalo pustite v za to namenjeni učilnici. V izpitni prostor je strogo prepovedano vnašati mobilni telefon in uro. V vseh učilnicah so stenske ure.
  • Pisni izpit opravljajo vsi kandidati v istem izpitnem roku, istega dne, ob istem času.
  • Pisni izpit se začne ob 9.00 uri.
  • Kandidati morajo upoštevati navodila nadzornega učitelja, naloge morajo reševati samostojno, z dovoljenimi pripomočki, ne smejo se pogovarjati in motiti poteka izpita.


29.5.2024 / SREDA 

SLOVENŠČINA

Dovoljeno dodatno gradivo in pripomočki: nalivno pero ali kemični svinčnik.


1.6.2024 / SOBOTA

ANGLEŠČINA

Dovoljeni pripomočki: nalivno pero ali kemični svinčnik. Pri reševanju obeh izpitnih pol smejo kandidati uporabljati enojezične in dvojezične slovarje.


6.6.2024 / ČETRTEK

STROJNIŠTVO

Dovoljeno dodatno gradivo in pripomočki:

Pri 1. izpitni poli: nalivno pero ali kemični svinčnik, svinčnik, radirka

Pri 2. izpitni poli:  nalivno pero ali kemični svinčnik, svinčnik, radirka, geometrijsko orodje, numerično žepno računalo brez grafičnega zaslona in brez možnosti simbolnega računanja, Strojniški priročnik in Strojništvo na poklicni maturi (zbirka tabel in enačb).


KEMIJA

Dovoljeno dodatno gradivo in pripomočki: nalivno pero ali kemični svinčnik in kalkulator. (Periodni sistem in nabor definicijskih enačb in konstant sta del izpitne pole).


ZASEBNO VAROVANJE

Dovoljeno dodatno gradivo in pripomočki: nalivno pero ali kemični svinčnik.


8.6.2024 / SOBOTA

MATEMATIKA

Dovoljeni pripomočki pri pisnem izpitu so: nalivno pero ali kemični svinčnik, svinčnik, radirka, numerično žepno računalo brez grafičnega zaslona in brez možnosti simbolnega računanja, šestilo, trikotnik (geotrikotnik), ravnilo in kotomer. Izpitna pola vsebuje tudi dve strani formul, s katerimi si kandidat lahko pomaga pri reševanju nalog.




USTNI DEL POKLICNE MATURE

Skladno s koledarjem poklicne mature bodo potekali ustni izpiti od ponedeljka, 10.6.2024, do srede, 21.6.2024. Razpored ustnih izpitov po dnevih (za dijake posameznih razredov), bo objavljen na spletni strani šole pod rubriko POKLICNA MATURA v razdelku INTERNO GRADIVO. Dostop bo mogoč z uporabniškim imenom in geslom, ki ste ga prejeli na začetku šolskega leta. Razpored ustnih izpitov bo objavljen do 8. 6. 2024.


Razpored ustnih izpitov

Prosimo Vas, da prihajate na ustne izpite 15 minut pred določenim terminom, in ne prej. V izpitni prostor vstopite brez komunikacijskih naprav in ur.

 

Potek ustnega izpita:

Ustni izpit se opravlja pred šolsko izpitno komisijo, ki kandidata oceni na predlog ocenjevalca. Za ustni izpit so pripravljeni listki z vprašanji. Ustni izpit se začne, ko predsednik šolske izpitne komisije pokliče kandidata, da si izbere izpitni listek. Ustni izpit traja največ 20 minut. Kandidat ima pred začetkom ustnega izpita pravico do 15 minutne priprave. Med opravljanjem ustnega izpita enega kandidata, se lahko pripravlja naslednji kandidat. Kandidat odgovarja na vprašanja z izpitnega listka. Kandidat ima pravico enkrat zamenjati izpitni listek. Izpraševalec lahko kandidatu postavlja dodatna vprašanja, s katerimi se razčlenjujejo vprašanja z izpitnega listka.



KRŠITVE MATURITETNIH PRAVIL

Kršitve kandidatov pri pisnem izpitu so:

  • vpisovanje neprimernih znakov ali neprimerne vsebine v izpitno polo,
  • posedovanje pomožnega listka oziroma drugih nedovoljenih pripomočkov,
  • oziranje, pogovarjanje oziroma sporazumevanje,
  • prepisovanje ali dopustitev prepisovanja,
  • uporaba pomožnega listka, elektronskih pripomočkov oziroma drugih nedovoljenih pripomočkov,
  • motenje poteka izpita,
  • ponavljanje kršitev in njihovo stopnjevanje, – predložitev dela drugega kandidata,
  • posedovanje gradiva z oznako izpitne tajnosti,
  • zamenjava identitete kandidata.

 

Vrste ukrepov (za kršitve se kandidatom lahko izrečejo naslednji ukrepi):

  • opomin,
  • prekinitev reševanja izpitne pole,
  • prekinitev dela izpita,
  • razveljavitev vseh opravljenih izpitov poklicne mature.

 

V primeru prekinitve se izpitna pola ali del izpita oceni z nič točkami.

V primeru zamenjave identitete kandidata ali posedovanja gradiva z oznako izpitne tajnosti se prekine potek izpita in razveljavi vse opravljene izpite poklicne mature.

VSEM KANDIDATOM ŽELIMO OBILO USPEHA PRI OPRAVLJANJU POKLICNE MATURE!

Deli:

Novice iz Srednje strojne in kemijske šole Ljubljana

Po Vlasta Rudar Nenadović. prof. 24. april 2025
V sredo, 26. 3. 2025 , je potekalo državno tekmovanje v znanju angleščine za dijake 3. in 4. letnika - preberi več Iskrene čestitke!
Po Petra B. Omahen 24. april 2025
STANJE PRIJAV NA DAN 24. 4. 2025 - preveri, na katerem mestu si - tukaj
Po Irena Šerer Rupar, prof. 24. april 2025
V petek, 18. 4. 2025 , smo se odpravili na obisk podjetja KANSAI HELIOS Slovenija, v Domžale. Naša ekskurzija se je začela ob 7.30. Najprej smo imeli predstavitveno predavanje ga. Lize Pahulje, na katerem smo izvedeli s čim se ukvarjajo, na katerih delih sveta imajo svoje poslovne enote, osnovne podatke, število zaposlenih, dobrodelne dogodke, športne aktivnosti za zaposlene… Povedali so nam tudi kakšne so možnosti zaposlitve, študentskega dela in štipendij pri njih. Nato nas je pozdravil gospod direktor Petar Orbanić in nam zaželel prijetno dobrodošlico. Sledilo je izčrpno predavanje o varnosti pri delu. Potem smo se opremili za ogled po proizvodnji in laboratorijih. Nadeli smo si bombažne laboratorijske halje, zaščitna očala in trakove za ozemljitev. Ob 9.00 se je začel ogled proizvodnje. Barva je sestavljena iz več komponent in sicer iz umetnih smol, raznoraznih pigmentov, topil ter različnih dodatkov. Nato smo si ogledali skladišče vseh sipkih surovin, pripravo mlevne paste, disolverje, postopke redčenja surovin. Kvaliteta barve je odvisna od velikosti praškastih delcev v njej. Ogledali smo si tudi posebne mline s keramičnimi kroglicami in rotorjem. Na koncu sestavinam dodajo še umetno smolo, topila in dodatke. Sledi kontrola barve in pakiranje ter skladiščenje. Topilo je lahko organskega izvora (aromatske spojine) ali voda. Glede na vrsto topila imajo tudi ločeno proizvodnjo in skladišča. Naš obisk smo nadaljevali z ogledom razvojnega oddelka čez katerega nas je vodila gospa Tina Razboršek. Videli smo pilotko, torej laboratorij, ki predstavlja proizvodnjo v pomanjšanem merilu. Nato smo videli še preizkušanje različnih lesnih premazov, načine UV sušenja, prostore za testiranje smol, prostore za preizkušanje staranja barv. Videli smo tudi fizikalni in kemijski laboratorij. V fizikalnem delu se ukvarjajo z merjenjem viskoznosti, pH vrednosti, gostote in površinske napetosti. V analiznem laboratoriju smo videli aparature za plinsko in HPLC kromatografijo ter masni spektrometer. Na koncu smo bili še v laboratoriju za mikroskopijo in mikrobiologijo, kjer nam je svoje delo predstavil Nejc Vidmar. Po malici smo se odpeljali v Arboretum Volčji Potok, kjer smo si skupaj ogledali veličastne rastline, ptice, velike skulpture dinozavrov in rastlinjaka z zanimivimi kaktusi in orhidejami. Zapisal: Timotej Peterlin, dijak oddelka K3A
Več člankov