Kulturni dan v petek, 14. 2. 2025

Karmen Smrdu Žnidaršič, organizatorka kulturnih dejavnosti • 10. februar 2025

Obvestila, navodila in spremljevalni učitelji  


V  petek, 14. 2. 2025 bo na SŠSKV potekal informativni dan. Ta dan pouk odpade. Za dijake prvega in drugega letnika bo organiziran tretji kulturni dan, z ogledom razstav v muzeju oz. galeriji v Ljubljani. Dijaki tretjega in četrtega letnika se boste udeležili informativnega dne na fakultetah (posamezni dijaki pa sodelujete na informativnem dnevu v šoli).

 

Dijaki prvega letnika si boste ogledali stalno zbirko umetnin »Od srednjega veka do moderne« v Narodni galeriji v Ljubljani. Zbor dijakov bo pred vhodom v Narodno galerijo (Prešernova cesta 24). Cena vodenega ogleda je 4 evre na dijaka. Dijaki boste vstopnico za ogled galerije plačali preko položnice.


Na ogled razstave boste prišli po naslednjem razporedu:

Oddelek S1D – zbor ob 8.45, začetek ogleda ob 9.00.

Spremljevalni profesorici: TATJANA BOJANC in KARMEN S. ŽNIDARŠIČ

Oddelek S1B – zbor ob 9.15, začetek ogleda ob 9.30

Spremljevalna profesorica: ŠPELA KAJIČ KMETIČ

Oddelek S1C – zbor ob 9.45, začetek ogleda ob 10.00

Spremljevalni profesor: ANKA VUKANAC

Oddelek K1B – zbor ob 10.15, začetek ogleda ob 10.30

Spremljevalni profesorici: TATJANA BOJANC in KARMEN S. ŽNIDARŠIČ

Oddelek S1A – zbor ob 10.45, začetek ogleda ob 11.00

Spremljevalni profesorici: ŠPELA KAJIČ KMETIČ in VERONIKA PLAZOVNIK

Oddelek S1Č – zbor ob 11.15, začetek ogleda ob 11.30

Spremljevalna profesorja: ANKA VUKANAC in KARMEN S. ŽNIDARŠIČ

Oddelek TV1A – zbor ob 11.45, začetek ogleda ob 12.00

Spremljevalna profesorica: KARMEN S. ŽNIDARŠIČ

Oddelek K1A – zbor ob 12.15, začetek ogleda ob 12.30

Spremljevalna profesorica: VERONIKA PLAZOVNIK

 

Dijaki se morate obvezno javiti spremljevalnemu profesorju, da bo zabeležil vašo prisotnost.

Ob vstopu v Narodno galerijo boste v garderobi pustili vrhnja oblačila in torbe. Med ogledom razstave morajo biti mobilni telefoni izključeni, ogleda ne motite z govorjenjem. Prosimo vas, da med ogledom razstave upoštevate galerijski bonton.

 

Dijaki K2A, K2B in TV2A oddelka si boste ogledali razstavo »Od rafinerije do galerije« v galeriji Cukrarna v Ljubljani. Zbor dijakov bo pred vhodom v Cukrarno (Poljanski nasip 40).

Na ogled razstave boste prišli ob 8.40 in se razdelili v dve skupini. Začetek ogleda razstave bo ob 9.00. Cena vodenega ogleda je 5,5 evra na dijaka.  Prosim vas, da skupine predhodno zberejo točen znesek denarja. Ogled razstave vplačate pri blagajni muzeja. Voden ogled z delavnico traja 90 min.

 

1. skupina: oddelek K2A in TV2A, spremljevalna profesorica: ROMANA MELE

2. skupina: oddelek K2B, spremljevalna profesorica: EVA RATAJEC

                                         

Dijaki se morate obvezno javiti spremljevalnemu profesorju, da bo zabeležil vašo prisotnost. Ob vstopu v galerijo boste v garderobi pustili vrhnja oblačila in torbe. Med ogledom razstave morajo biti mobilni telefoni izključeni, ogleda ne motite z govorjenjem.

 

Dijaki S2A, S2B, S2C, S2Č IN S2D oddelka si boste ogledali Železniški muzej v Ljubljani. Zbor dijakov bo pred vhodom v muzej (Parmova ulica). Vstopnina znaša 3,00 € na dijaka. Dijaki vplačate tudi voden ogled, ki stane 30,00 € na eno skupino.  Voden ogled traja 60 min. Dijaki boste vstopnico za ogled muzeja plačali preko položnice.

 

Na ogled razstave boste prišli po naslednjem razporedu:

Oddelek S2A – zbor ob 7.45, začetek ogleda ob 8.00.

Spremljevalni profesorici: JANITA TOMAŽIN in ALJA ALJOŠA LJUBIČ

Oddelek S2B – zbor ob 9.00, začetek ogleda ob 9.15

Spremljevalni profesor: ROMAN KRALJ

Oddelek S2C – zbor ob 10.15, začetek ogleda ob 10.30.

Spremljevalna profesorja: DARIJA PIVK

Oddelek S2Č – zbor ob 10.15, začetek ogleda ob 10.30.

Spremljevalna profesorica: NEVENKA KRIŽMAN

Oddelek S2D – zbor ob 11.30, začetek ogleda ob 11.45.

Spremljevalna profesorja: JASNA GRADIŠAR in PETER ZAJC

 

Dijaki se morate obvezno javiti spremljevalnemu profesorju, da bo zabeležil vašo prisotnost. Med ogledom razstave morajo biti mobilni telefoni izključeni, ogleda ne motite z govorjenjem.

 

Dijaki, prijavljeni na šolsko malico boste lahko v petek, 14. 2. 2025 prevzeli le hladno malico (in ne tople malice), kosilo pa do 15. ure. Dijake, ki ste naročeni na šolsko malico oz. kosilo opozarjamo, da se v primeru, da obrokov tega dne ne želite prejeti, pravočasno odjavite od šolske malice oz. kosila – sicer boste morali neprevzeti obrok plačati.


Dijak, ki se ne bo udeležil kulturnega dne, ga bo moral nadomestiti naknadno v organizaciji šole.


Deli:

Novice iz Srednje strojne in kemijske šole Ljubljana

Po Vlasta Rudar Nenadović. prof. 24. april 2025
V sredo, 26. 3. 2025 , je potekalo državno tekmovanje v znanju angleščine za dijake 3. in 4. letnika - preberi več Iskrene čestitke!
Po Petra B. Omahen 24. april 2025
STANJE PRIJAV NA DAN 24. 4. 2025 - preveri, na katerem mestu si - tukaj
Po Irena Šerer Rupar, prof. 24. april 2025
V petek, 18. 4. 2025 , smo se odpravili na obisk podjetja KANSAI HELIOS Slovenija, v Domžale. Naša ekskurzija se je začela ob 7.30. Najprej smo imeli predstavitveno predavanje ga. Lize Pahulje, na katerem smo izvedeli s čim se ukvarjajo, na katerih delih sveta imajo svoje poslovne enote, osnovne podatke, število zaposlenih, dobrodelne dogodke, športne aktivnosti za zaposlene… Povedali so nam tudi kakšne so možnosti zaposlitve, študentskega dela in štipendij pri njih. Nato nas je pozdravil gospod direktor Petar Orbanić in nam zaželel prijetno dobrodošlico. Sledilo je izčrpno predavanje o varnosti pri delu. Potem smo se opremili za ogled po proizvodnji in laboratorijih. Nadeli smo si bombažne laboratorijske halje, zaščitna očala in trakove za ozemljitev. Ob 9.00 se je začel ogled proizvodnje. Barva je sestavljena iz več komponent in sicer iz umetnih smol, raznoraznih pigmentov, topil ter različnih dodatkov. Nato smo si ogledali skladišče vseh sipkih surovin, pripravo mlevne paste, disolverje, postopke redčenja surovin. Kvaliteta barve je odvisna od velikosti praškastih delcev v njej. Ogledali smo si tudi posebne mline s keramičnimi kroglicami in rotorjem. Na koncu sestavinam dodajo še umetno smolo, topila in dodatke. Sledi kontrola barve in pakiranje ter skladiščenje. Topilo je lahko organskega izvora (aromatske spojine) ali voda. Glede na vrsto topila imajo tudi ločeno proizvodnjo in skladišča. Naš obisk smo nadaljevali z ogledom razvojnega oddelka čez katerega nas je vodila gospa Tina Razboršek. Videli smo pilotko, torej laboratorij, ki predstavlja proizvodnjo v pomanjšanem merilu. Nato smo videli še preizkušanje različnih lesnih premazov, načine UV sušenja, prostore za testiranje smol, prostore za preizkušanje staranja barv. Videli smo tudi fizikalni in kemijski laboratorij. V fizikalnem delu se ukvarjajo z merjenjem viskoznosti, pH vrednosti, gostote in površinske napetosti. V analiznem laboratoriju smo videli aparature za plinsko in HPLC kromatografijo ter masni spektrometer. Na koncu smo bili še v laboratoriju za mikroskopijo in mikrobiologijo, kjer nam je svoje delo predstavil Nejc Vidmar. Po malici smo se odpeljali v Arboretum Volčji Potok, kjer smo si skupaj ogledali veličastne rastline, ptice, velike skulpture dinozavrov in rastlinjaka z zanimivimi kaktusi in orhidejami. Zapisal: Timotej Peterlin, dijak oddelka K3A
Več člankov