Moja šola

Če te veseli naravoslovje, tehnika in čudesa kemije, področja zaščite in varovanja ljudi in premoženja, je Srednja šola za strojništvo, kemijo in varovanje v Ljubljani prava izbira. 

Pomagali ti bomo pridobiti ustrezna znanja, ki jih potrebuje strojni tehnik, kemijski tehnik in tehnik varovanja za uspešno delo pri zaposlitvi oziroma za nadaljevanje študija.

NAŠA VIZIJA

Skupaj z dijaki v sproščenem vzdušju ustvarjamo šolo za uspešne in zadovoljne ljudi.

Pouk

Pouk poteka samo v dopoldanskem času. Prične se ob 7.30 uri in traja največ do 14.30 ure. Izobraževalni programi se izvajajo v šoli in pri delodajalcih. Praktično usposabljanje poteka v delavnicah in laboratorijih Srednje šole za strojništvo, kemijo in varovanje ter pri delodajalcih.  Dijaki imajo možnost obiskovati tudi individualne konzultacije, s starši sodelujemo prek rednih tedenskih in skupnih popoldanskih govorilnih ur.

Strokovne ekskurzije in druge dejavnosti

Sestavni del izobraževanja so strokovne ekskurzije v domače in tuje gospodarske družbe, raziskovalne ustanove, obiskovanje sejmov, razstav ter kulturnih znamenitosti. Dijaki lahko opravljajo raziskovalne naloge, se udeležujejo srednješolskih tekmovanj iz SLO, MAT, ANJ in tekmovanj s področja stroke doma in v tujini.

Možnosti nadaljnjega izobraževanja

Dijak, ki uspešno opravi poklicno maturo, lahko nadaljuje študij na višješolskih in visokošolskih izobraževalnih programih. Dijak, ki opravi poleg poklicne mature še dodatni izpit iz enega od predmetov splošne mature, lahko nadaljuje šolanje na nekaterih univerzitetnih študijskih programih (strojništvo, kemija, gradbeništvo, farmacija, biotehnologija, ekonomija, matematika, fizika, računalništvo …).

Knjižnica

Imamo prostorno in moderno urejeno knjižnico z bogato izbiro knjig za pouk in prosti čas. V čitalniškem prostoru lahko dijaki pripravljajo referate, pišejo domače naloge. Na šoli imamo učbeniški sklad, iz katerega si lahko dijaki izposodijo vse knjige, ki jih potrebujejo za pouk.

Statusi

Dijaki, ki se aktivno ukvarjajo s športom in kulturnimi dejavnostmi, lahko pridobijo poseben status, ki jim olajša izpolnjevanje šolskih obveznosti.

Prehrana

Izbirate lahko med toplim, hladnim in vegetarijanskim obrokom. Malicate v času glavnega odmora v jedilnici. Jedilniki so mesečno objavljeni na oglasni deski in spletni strani šole. Dijaki lahko v skladu s predpisi uveljavljate pravico do subvencionirane malice.

Varnost

Naša šola je varovana z video nadzorom in ustreznim drugim varovanjem, torej ja za vašo in našo varnost dobro poskrbljeno. 

Sodobna oprema

V zadnjih letih smo temeljito prenovili nekatere učilnice in laboratorije. Učilnice so opremljene z računalniki in projektorji ter povezane z internetom. V vseh učilnicah imamo interaktivne table. Imamo tudi sodobno multimedijsko učilnico, v kateri izvajamo pouk pri različnih predmetih. Imamo tradicijo, kvaliteten učiteljski kader, opremljenost učilnic, laboratorijev in delavnic je na visoki ravni. Sodelovanje Srednje šole za strojništvo, kemijo in varovanje s podjetji in tovarnami je zgledno, tako da lahko nudimo dijakom kvalitetno izobrazbo za zaposlitev oziroma za nadaljnji študij.

Spletne učilnice

V zadnjih letih postaja vedno pomembnejše komuniciranje preko šolske spletne strani, na kateri vsakodnevno objavljamo novice, fotografije, obvestila, navodila, načrte, gradiva za dijake in vse druge informacije, pomembne za

dijake, starše in tudi širšo javnost. Preko spletne strani lahko dijaki vstopajo tudi v spletne učilnice.

Zgodovina šole

Šolska stavba nekdanje Državne obrtne šole na Aškerčevi cesti v Ljubljani je že od leta 1911 nudila prostor različnim izobraževalnim smerem. Z njo smo Slovenci s pomočjo takratnega ljubljanskega župana Ivana Hribarja in prvega ravnatelja Ivana Šubica dobili lastno srednješolsko ustanovo, kjer je bil učni jezik že od samega začetka slovenščina. Raznolikost programov je skušala dvigniti razvoj obrtnih in tehničnih panog na Kranjskem in v ostalih deželah Avstro-Ogrske monarhije, kjer je živel slovenski narod, na evropsko raven.

Prvi oddelki obrtne šole v takratni monarhiji so bili usmerjeni v stavbarstvo, mehansko-tehniško (kovinsko) obrt, stavbno in pohištveno mizarstvo, lesno in kameno kiparstvo, kot povsem avtonomni pa sta delovali še Javna risarska in modelirska šola ter Ženska obrtna šola.


Po končani 1. svetovni vojni se je leta 1920 šola v novi državi Kraljevini SHS preimenovala in preoblikovala v Tehniško srednjo šolo. Zvišal se je nivo pouka in izobrazbe, vendar dijaki tehniške šole, ki so uspešno zaključili šolanje, po takratni zakonodaji niso mogli nadaljevati šolanja na univerzi. V sklopu takratne ustanove so delovale: Državna tehniška šola z arhitektonsko-gradbenim, strojnim in elektrotehniškim odsekom, Državna delovodska šola z gradbenim, strojnim, elektroinstalaterskim, mizarskim in strugarskim oddelkom, Državna moška obrtna šola s kiparskim, rezbarskim, keramiškim in graverskim oddelkom, Državna ženska obrtna šola s tremi oddelki za krojenje, šivanje in vezenje ter Banovinska šola za glasbila.


Po 2. svetovni vojni je vzporedno z rastočo industrializacijo rasla tudi potreba po tehniških poklicih s področij kemije, strojništva, lesarstva, elektrotehnike, gradbeništva. Poklice s teh področij so izobraževali na Aškerčevi in dislociranih enotah v Novi Gorici, Novem mestu, Kranju, Postojni, Celju, itd.


Z družbenim in gospodarskim razvojem se je spreminjalo tudi strokovno šolstvo, nastajale so nove šole, programi so se spreminjali, izpopolnjevali. Nove družbene razmere so narekovale drugačno organiziranost šol oziroma zavodov, tako je bil leta 2000 ustanovljen Šolski center Ljubljana z enotno upravo in petimi samostojnimi enotami.

Prihod v šolo je enostaven, tudi za dijake z mestnega obrobja in iz okoliških krajev. Do šole peljejo mestni avtobusi št. 1, 2, 3, 6, 9, 11, 19, 27 in medkrajevni avtobusi z Vrhnike in iz Grosupljega.
Dijaki, ki zaradi oddaljenosti ne morejo prihajati v šolo vsako jutro od doma, si lahko bivanje uredijo v dijaških domovih, s katerimi dobro sodelujemo.

Share by: